last updated: December 2012

Current Elected Representatives

Union Officers
The Executive Board
Joint Councils
Local Representatives

For description of these roles, please see Elected Positions.



The Union's Officers:

Three year terms, with the next election in December 2013

President Tasha Williams tasha.williams@huctw.org
Vice President         Laura Ebenstein laura.ebenstein@huctw.org
Treasurer Pam Mullaney pam.mullaney@huctw.org
Secretary Lynn Wang DeLacey lynnwang.delacey@huctw.org

Officers can be reached at the HUCTW Office at 617-661-8289.



The Executive Board

Two year terms with elections in December, seats elected in alternate years within region.

Region Members Term ends
Central Autumn Bennett (Provost) 2014
Joslyn Evans (AAD) 2013
Frank Garcia (FAD) 2014
FAS Arts Emily Vides (Office for the Arts) 2013
Amanda Smith (Library) 2014
FAS Sciences      Geraldine Barney (Observatory) 2013
Susan Kinsella (Chemistry) 2014
Medical Mike Piantigini (Medical School)    2013
Siobhan Saint Surin (School of Public Health) 2013
Harvey Willson (Dental School) 2014
Professional Margaret Moore deChicojay (Design School) 2014
Lesley Schoenfeld (Law School) 2013
Esther Simmons (Law School) 2014

Contact information for Executive Board members can be found in the Harvard Directory.


Joint Councils

Two year terms with elections in December.


Currently there are Joint Councils in the following areas:
  • Graduate School of Design (GSD)
  • Graduate School of Education (GSE)
  • Law School (HLS)
  • Medical School (HMS)
  • Harvard Art Museums (HAM)
  • Kennedy School (HKS)
  • Harvard College Libraries (HCL)
  • Radcliffe
  • School of Engineering & Applied Sciences (SEAS)
  • University Health Services (UHS)
  • University Mail Services (HUMS)
  • Center for Government and International Studies (CGIS)
  • Financial Administration (FAD)

Contact the area organizer at the HUCTW Office at 617-661-8289 for more information on local Joint Councils.


Local Representatives

One year terms with elections in December.

Central Region

Alumni Affairs & Development (AAD) Michael Devney
Joslyn Evans
Aleja Seabron

Cross Yard Autumn Bennett
Christine Whiteside

Financial Administration (FAD) Fabi Ostane

Harvard Art Museum (HAM) Kathleen Kennelly
Laurie Rebac

HUIT Jeannine Bestine
Donardo Marcellus
Tim O'Sullivan

Steve Sweeney

Real Estate Services (HRE) Keneisha Murphy
Michael O'Connor

University Health Services (UHS) Kathleen Coleman
Cynthia Kahn

FAS Arts Region

Academic Alvin Carter
Laura Johnson
Andrea Kupski-Keane
Mary Ann Michaud

Administration Jane Collins
Rita Cutroni
Lori Groscost
Patty Karle
Linda Matarazzo
Emily Vides

CAB (DCE, ART, FAS & GSAS Adm & FA) Dan Bertwell
Susan Donnelly
Sarah Leon
Michelle Murray
Maureen Worth

College & University Libraries Emily Kelly
Lingwei Qui
Karen Walter

Widener Library (incl. 625 Mass Ave) Geoff Carens
Karen O'Brien
Emeka Onyeagoro
Shelley Zatsky

FAS Sciences Region

Applied & Physical Sciences (A&P) Joan Hamilton
Tricia Jacome
Jay McNeil
Jaime Pepper

Biological & Chemical Sciences (B&C) Sarah Colgan
Mike Finklea
Michael Goodridge
Noe Kamelamela
Susan Kinsella

Earth & Natural Sciences (E&N) Donna Dickerson
Marianne Fritz
Phil Norton
Mark Van Scoy
Andy Williston

Social & Political Sciences (S&P) Margot Chamberlain
Linda Kluz
Chris Nicholson
Penny Skalnik

Medical Region

Medical & Dental Schools Beth Beighlie
Debby Chaisson
Cathy Downey
Sarah Hillman
Jonathan Knight
Paul Machado
Zach Minton
Enola Mosley
Amanda Nichols
Keith Pierce
Mike Piantigini
John Reyes
Renee Singleton
Matt Underwood
Zena Wallace Brown
Harvey Willson

School of Public Health (SPH) Panka Deo
Heather Duverna
Carolyn Ingalls
Armand Inezian
Amy Levin
Holly Rozanski
Monika Szperka
Randy Thomas

Primate Center Deborah Letourneau
Ronn Jones
Laurie Lynch

Professional Region

Business School (HBS) Glynda Boyd
Siobhan Crosby
Dorea D'Agostino
Jason Gerdom
Kathryn O'Brien
Maren Swanson

Design School (GSD) Deborah Grohe
Margaret Moore De Chicojay

Divinity School (HDS) Charlene Higbe
Matt Turner

Kennedy School (HKS) Danielle Boudrow
Tim Conant
Sarah Donahue
Emily Rogan
Suzanne Shende
Paul Sherman

Law School (HLS) Carrie Ayers
Kathy Goldstein
Paul Gregoire
Jennifer Heath
Kaitlyn Hennigan
Ceallaigh Reddy
Kim Wright

School of Education (GSE) Cindy Floyd
Andres Galindo
Margaret Rundle
Matthew Tallon

Contact information for Local Representatives can be found in the Harvard Directory.


For more detailed information on HUCTW Elections,
please contact the Elections Committee
by phone at 617-661-8289,
or by e-mail at huctw.elections@huctw.org


Back to main elections page
Home